WE ARE ALL MAD HERE.

Hipsteři, subkultura jako každá jiná

1. října 2013 v 15:35 | Aky |  Subkultury už nejsou "in"

A teď si řeknete, další 'velice vtipný' článek o tom, jací hipsteři vlastně jsou. Ale proč jsou všude ironické články typu 'Jak být hipsterem během několika minut"?! Ale něco takového tu nečekejte, jsem jen rádoby originální holka, co klape do klávesnice. Zkusím se tedy rozepsat o tom, co jsou to Hipsters zač a proč je lidi tolik 'hejtují'. A to všechno i přesto, že podle spousty lidí už je tenhle 'trend' za námi.
Hipster byl původně někdo, kdo se chtěl lišit, vybočit z davu. Teď je to celé o něčem jiném, původní myšlenka v... háji, abych tak řekla. Viděli jste ty fotky, kde "hipster" drží v ruce kelímek s kafem, má na sobě 'opravdu cool brýle', které ani nepotřebuje, na tričku knír a výraz 'Mám to ale swag'? (Pozn.: Přasnou definici slova Swag - nebo spíš nepřesnou - najedete na konci článku) Já osobně něchápu, jak může někdo považovat tyto individua za Hipstery. A nehorší na tom je, že i oni se za ně považují. To pak jenom slyšíte rozhovory, podobné následujícímu.

"Wow, dobrý brejle. To je retro?"
"No, tak trochu, nedávno jsem je vyhrabala v jednom obchodě, nooo..."
"Aha, a to jsi jako Hipster, nebo něco takovýho?"
"No, vlastně ani ne, ten styl, to jako, já už si to oblíkala dřív, teď se tomu jen tak jako říká, no."

Mě osobně přijdou takové rozhovory ubohé. Uznávám, je to jedna z mnoha subkultur, do které se snaží spoustu lidí zařadit. Hipsters už ale nejsou takoví, jací měli být. Originální a tvořiví lidé, nepodporující věci jako 'Apple', 'Starbucks', 'KFC' nebo 'McDonald's'. Žádná propagace velkých značek, starší, ale úžasně sladěné a vylepšené oblečení, netradiční hudba... Přesto se stále dají najít ti Hipsteři, jací měli původně být, geniální, se svým vlastním stylem a hlavně jim nechybí sebevědomí k tomu, aby se ukázili a řekli svůj názor.
Původní typické znaky byly 'skinny' jeans, velké brýle a opovrhování mainstreamem v jakémkoliv směru. Ale teď? Sakra, lidi, vzpamatujte se. Hraním na hipstera si vůbec nic nedokážete, není to něco, kvůli čemu si vás lidé budou vážit, ani nebudete 'cool', přestože si to budete myslet. A co mě ta tomhle štve asi nejvíce? Rozhodně rádoby hipsters fotky, snažící se o umělecký vzhled. Ano, uznávám, také fotím a baví mě to. Rozhodně to však nedávám na Instagram, 'Fejsbůk' nebo Tumblr. A nikdy to nejsou fotky, kde je vidět jen kus ruky a kelímkem od kafe (pokud tedy počítám pouze povedené fotky, na těch 'na smazání' se i tohle může objevit), jedna noha nebo třeba pramínek vlasů.
Rozhodně ale nedoporučuji opovrhování lidmi, kteří se tak chovají nebo tak vypadají. Třeba to jsou jen zoufalí lidé, co hledají sami sebe a mají slabost pro jakékoliv retrověcičky. A takových lidí je spoustu - ani nevědí, že něco jako Hipsters existuje. Sama někoho takového znám a díky tomuto člověku jsem to celé sepsala. Nejsem si jistá, že si to přečte, i když odaz by měl mít. Ale doufám v to. XY, ať najdeš svou cestu. Doufám, že víš, že jsi to ty. Nedokázala bych ti popřít štěstí z očí do očí...

Máte pocit, že nevíte o čem článek je? To nevadí, já sama to nevím, prostě píšu. (A proto je tahle věta ve 2/3 článku.)

Poslední věcí, ke které se chci vyjádřit je slovo Swag. Že nevíte, co přesně to znamená? Oh, já zapomněla - to neví nikdo! Obecně je tím většinou označováno mít vkus, být 'cool'. Někdy to také bývá výraz pro ty, kteří si o sobě myslí. Teorií o vzniku je spoustu, začala bych tedy tou nejpravděpodobnější - ze skotského slangového slova 'swagger', označaní Skotů pro jejich zvláštní chůzi. Další vysvětlení významu i původu je trouchu jiné. SWAG - Secrety We Are Gays. Vyjádření jiné orientace bez posměchu. (Já ale stále nechápu, co je špatného ta tom, být jinak orientovaný - jsou to lidé, my jsme lidé. Každý je trochu jiný. Ale o tom jindy.) Je toho spostu a myslím, že když si slovo zadáte do Googlu, vypadne vám spoustu odkazů, kde se o vysvětlení někdo pokouší.
Mým názorem na to je něco opravdu sprostého a nezveřejnitelného. Nevím co to znamená = nebudu to používat, ne? Alespoň já se toho držím. Všichni to používají a slovo bývá často spojováno s Hipstery, ale ti s tím zřejmě nemají nic moc společného. Snad kromě rádoby hipsterů, o kterých už jsem psala výše. Když přijdu do jídelny a slyším ty malé děti, jak na sebe něco takového pokřikují, mám chuť jim nafackovat. Ale což, možná jsem toho napsala víc k tomuto než k Hipsterům...

Ano, vím jak moc je to krátké. Ale někdo jako já se nepoučí, však to znáte.
 

2 lidé ohodnotili tento článek.

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama