WE ARE ALL MAD HERE.

Kurt Cobain & "Come As You Are"

5. dubna 2014 v 15:18 | Aky |  "Žít hudbou byl můj sen.."

Kurt Cobain

(20. února 1967 - 5. dubna 1994)


Americký textař, zpěvák a kytarista. Zakladatel grungeové skupiny, kterou snad ani nemusím představovat.
Kurt Cobain a tajemství jeho smrti.


Oh bože, řekla jsem si, když jsem se nedávno zase po dlouhé době podívala do kalendáře. To už je duben? To už přichází to výročí? Ano, dámy a pánové, chlapci i dívky, kentauři a všichni ostatní... 5. duben, den kdy zemřel Kurt Cobain. A letos je to už 20 let.
Ale než se pustíte do samotného článku, ráda bych vám vysvětlila pár věcí, které by mohly usnadnit pochopení článku i méně rockově vzdělaným lidem.

Courtney Love
Kdo ji nezná jako manželku Kurta Cobaina, možná si vybaví alternativní rockovou (možná grunge) skupinu Hole, ve které Courney Love působila.
Smells Like Teen Spirit a Nevermind
I lidé neznalí této hudby už Smells Like Teen Spirit určitě zaslechli. Píseň pocházející z přelomového alba Nevermind, které ovlivnilo další vývoj rockové hudby a nadále inspiruje spoustu lidí k další tvorbě.


Fecal Matter
Kapela, která existovala vlastně jen tak napůl, často nazývaná "první kapela Kurta Cobaina". Kdyby tato kapela v roce 1985 nevznikla a o pár let později se znovu nerozpadla, Nirvana by pravděpodobně neexistovala.
In Utero
Album vydané v roce 1993, jež se mělo původně jmenovat "I Hate Myself and Want to Die". Nejznámější písně z něj jsou asi Heart-Shaped Box nebo All Apologies.Nirvanou prošlo spoustu členů, především spoustu bubeníků. Dovolte mi všechny bývalé členy alespoň vyjmenovat. Aaron Burckhard, který stál na počátku Nirvany, ale hrál s nimi jen krátce, bubeník. Chad Channing, bubeník hrající s Nirvanou v době alba Bleach. Dale Crover, bubeník hrající jeden čas v Nirvaně a Melvins, ještě předtím ve Fecal Matter, ze které tyto dvě skupiny vznikly. Jason Everman, kytarista působící s touto skupinou velice krátkou dobu, pomohl financovat album Bleach, na kterém vlastně vůbec nehrál. Dave Foster, jeden z dalších bubeníků Nirvany.
Skupina ukončila svou činnost po smrti Cobaina, to většina lidí ví. Málokdo však dokáže vyjmenovat, kdo vše v kapele před koncem působil...
Krist Novoselic. Baskytarista působící ve Fecal Matter i Nirvaně od počátku až do samého konce. Dave Grohl, talentovaný hudebník a zároveň bubeník, který v Nirvaně působil nejdéle. Nyní se věnuje rockové skupině Foo Fighters. Pat Smear, kytarista, jenž působil nejenom v Nirvaně, ale také v The Germs a nyní hraje, stejně jako Dave, s FF.


Gratuluji všem, kteří se článkem prokousali až sem a chválím ty, které napadlo tuto nudnou (avšak nutnou) část přeskočit. Tím máme za sebou fakta, která jsem si nemohla odpustit. Co ale Kurta Cobaina ovlivnilo a hlavně, jaké události předcházely jeho smrti?

Kurt D. Cobain se narodil v roce 1967 malém městečku jménem Aberdeen. Kurt byl hyperaktivní dítě, které svého otce dovádělo téměř k šílenství - nejspíše proto ho také bil i kvůli maličkostem. Na hyperaktivitu mu byl předepsán lék Ritalin, což je látka velice blízká kokainu. Mezi obvyklé příznaky patří zvýšená agresivita, problémy se spánkem, halucinace, ztráty chuti k jídlu nebo sebevražedné myšlenky a deprese. Je více než pravděpodobné, že tento lék ovlivnil vztah Kurta k drogám a z části zapříčinil jeho deprese.
V jeho devíti letech se jeho rodiče rozvádějí - pro Kurta je to šok a těžko se s tím vyrovnává. Neustále se pohybuje někde mezi matkou a otcem, kteří si ho neustále přehazují. Začínají se u něj projevovat první deprese - těch se mladý Cobain neměl zbavit až do smrti.
Zároveň se však v této době seznamuje s hudbou Black Sabath, Led Zeppelin nebo Aerosmith a punkem - jeho pozdější tvorbu ovlivnily především skupiny Black Flag a Pixies. Na střední škole mnoho přátel nemá, velkou částí z nich je považován za podivína, duševně narušeného nebo homosexuála. (Co je na tomto tvrzení pravdy, to se nejspíš nikdy nedozvíme. Já ale příznivcem těchto teorií nejsem...)
Po odchodu z domova spává u přátel, v opuštěných domech, čekárnách, nemocnici a dokonce i pod mostem. Jedinou útěchou je mu kytara, v hraní se stále zdokonaluje. O tomto Kurtově období vypráví jeho vlastní píseň Something In The Way.


Někdy v této době se Kurt seznamuje s Kristem Novoselicem a spolu s dalšími přáteli zakládají Fecal Matter. Kapela však nemá dlouhého trvání, nevydali ani jedno album - dochovalo se však demo Illiteracy Will Prevail. Na konci roku 1987 je však založena Nirvana, u jejíhož zrodu stojí Kurt, Krist a Aaron. Kurt žije s Tracy, svou tehdejší přítelkyní. Ona vydělává, zatímco Kurt se snaží splnit si své sny. A taky že ano - kapela (s Chadem na místě bubeníka) vydává své první album - Bleach. Z tohoto alba pochází právě skladba "About A Girl", kterou Kurt napsal právě o Tracy.Sub Pop však Nirvanu špatně propaguje a prodejnost alba je ze začátku velmi nízká. Kapela tedy tuto společnost opouští a upisuje se Geffen Records. A rok 1991 změní celý Kurtův život - Nirvaně totiž vychází album Nevermind. Klip ke Smells Like Teen Spirit začalo vysílat i MTV a skupina se stává známou. Většina písní z tohoto alba je o Tobi Vail, se kterou měl v té době krátký vztah. V roce 1992 následuje album Incesticide. Ještě tentýž rok si po krátké známosti bere Courtney Love a narodí se jim dcera Fraces Bean Cobain. (Nepřipadá vám to, vzhledem k tomu, jaký jsme si o něm udělali obraz, na něj trochu uspěchané?) Kurta sužují bolesti a chronické deprese, na heroinu je už úplně závislý. Pokouší se léčit, avšak v drogám se vždy vrací.
O rok později vychází In Utero, poslední studiové album Nirvany. Kdo by to ale v té době čekal? Možná tak Courney Love, které to s Kurtem pomalu přestávalo klapat. Ještě toho roku skupina stihne odehrát legendární akustický koncert v New Yorku - MTV Unplugged. Poslední koncert skupina odehrála v roce 1994 v Mnichově. Původně byl naplánovaný i jejich první koncert v Praze, který se ale nikdy neuskutečnil. Vstupenky na tento zrušený koncert stále kolují mezi fanoušky.


Na začátku března se Kurt v Itálii předávkuje Rohypnolem a upadne do kómatu, ve kterém zůstává několik dní. Po jeho probrání se skupina vrací do Ameriky a zbytek turné po Evropě se ruší. Kurt si z noci nic nepamatuje, ale událost je všeobecně považována za sebevraždu. Přesto je však pozoruhodné, že recept na Rohypnol byl vystaven na jméno Courtney Love... Náhoda?
Pod nátlakem okolí se jde znovu léčit. Kurt začíná být paranoidní a neustále se strachuje o svůj život. (Nebo jen někdo chtěl, aby to tak vypadalo?) 1. dubna však za neznámých okolností utíká z detoxikačního centra a je prohlášen za nezvěstného. O týden později (přesněji 8. dubna, což je pro mne i bez této události významné datum) byl nalezen mrtvý ve svém domě. Zemřel ale o tři dny dříve - 5. dubna 1994.
Policie téměř ihned uvedla, že Kurtova smrt byla sebevražda. A přesně tak to vypadalo. Kurt si prý často pohrával s myšlenkou na sebevraždu, dokazují to i některé jeho písně. Ležel tam s prostřelenou hlavou a zbraní v rukou, našel se i dopis "na rozloučenou".

Ale proč by to sebevražda být neměla?

V krvi měl tři smrtelné dávky heroinu, tedy nějakých 1,54 mg/l. Na to by byla potřeba injekce s 225 mg heroinu. Zároveň se v jeho krvi nalezly stopy Diazepamu. Ten se používal jako sedativum a dá se na něm lehce vypěstovat závislost. Z toho vyplývá, že v takovém stavu by neměl být schopný sám uzvednout zbraň, natož ještě zmáčknout spoušť...
Dopis na rozloučenou vlastně neobsahoval žádnou zmínku o smrti nebo sebevraždě. Byl adresován imaginárnímu příteli Boddahovi a dají se v něm nalézt zmínky o tom, že by chtěl opustit hudební scénu a hlavně děkuje všem fanouškům, kteří ho celá léta podporovali. Právě z tohoto dopisu pochází ona známá věta: "Je lepší shořet, než vyhasnout." (It's better to burn out then to fade away.) Je vlastně celkem ironické, že spoustu lidí tuto větu vkládá Kurtovi do úst, přestože on ji nikdy neřekl - je to část textu písně od Neila Younga, My My, Hey Hey (Out of the Blue). Navíc posledních několik řádků prý není psáno Kurtem... Tím se ale znovu dostáváme na půdu dohadů a předpokladů...
(Přepis dopisu naleznete zde, český překlad tady.)


List na rozloučenou byl však ještě jeden - vlastnila ho Courtney a celkem dlouhou dobu ho tajila. Je v něm psáno o tom, že chce opustit manželku i Seattle. Také existují zprávy o tom, že Kurt se chtěl již dříve nechat rozvést... Chápu ty, kteří chtějí věřit tomu, že Courtney připravila vraždu. Motiv by měla, o tom není pochyb a existuje spoustu nevyjasněných věcí, které jí příliš nepomáhají. Přesto ale ona není jediná, kdo by něco získal Kurtovou smrtí.

Sečteno a podtrženo, neexistují 100% důkazy, že šlo o vraždu. Faktem ale je, že média zamlčela některé z věcí, jež jsou teď známé a já je v článku uvedla. Zároveň byla ale zpráva, že se jednalo o sebevraždu, prohlášena ještě dříve, než byly zjištěny všechny okolnosti. Později se jimi už ale nikdo nezabýval a vše bylo "zameteno pod koberec".
Co se tehdy 5. dubna skutečně stalo, to se už asi nikdy nedozvíme. Ale ať už zemřel z jakéhokoliv důvodu, mnohem důležitější je to, co dokázal. Zanechal nám texty písní, jež by nikdo jiný napsat nedokázal. A přestože Nirvana existovala pouze necelých 8 let, dokázala ovlivnit rockovou hudbu snad více než jakákoliv jiná skupina té doby. Která jiná skupina prodala přes 50 milionů alb po celém světě, zahrála si na legendárním Reading Festivalu, dokázala si po celou dobu své existence zachovat svou vlastní tvář a názor a i po rozpadu mít stále tolik věrných fanoušků?


Pokud vás zajímá Kurtova smrt a domněnky o jeho vraždě, doporučuji film Kurt & Courtney (Miluju Tě). Fanouškům Nirvany doporučuji zadržet dech a říkat si, že autor filmu vlastně s Kurtem nikdy nemluvil. Film hází veškerou špínu na Courtney Love, což mi nepřipadá správné a objektivní, nicméně je faktem, že je uváděn pod štítkem konspirační dokument. A jestliže si chcete na Kurta zavzpomínat a ještě jsme neviděli film/dokument 'About A Son', rozhodně se podívejte. Je to spíše jakési vyprávění "o Kurtovi s Kurtem", přičemž obraz není zase tolik důležitý. Celkem psychicky vyčerpávající, nicméně úžasná zpověď...

Děkuji za přečtení. Pokud narazíte na nějaké nesrovnalosti, klidně se ozvěte v komentářích. Budu ráda, když se se mnou podělíte o svůj názor taktéž k komentářích.
 

2 lidé ohodnotili tento článek.

Komentáře

1 Aky Aky | Web | 5. dubna 2014 v 15:23 | Reagovat

Eh, jenom bych chtěla dodat (tak, aby to nerušilo samotný článek), že tohle je něco úplně jiného, než tu většinou najdete. Jenže tohle je něco, co jsem si prostě nemohla odpustit, něco, co pro mne dost znamená. Protože je to 20 let, což je téměř neuvěřitelné. Já období Nirvany nikdy nezažila, ale můj otec je poslouchá a svou lásku k jejich hudbě mi tak nějak předat - Nirvana je jedna ze skupin, které už od mala hrají u nás v domě. Takže tenhle článek je vlastně napsaný spíše pro mého tátu, i když si ho nejspíš nepřečte.
Tati, zůstaň tu prosím s námi, ano?

2 distension distension | Web | 7. září 2016 v 14:41 | Reagovat

pujcky online ihned kroměříž 8-)

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama