WE ARE ALL MAD HERE.

Basket Case

16. srpna 2014 v 21:32 | Aky |  "Žít hudbou byl můj sen.."
Green Day - Basket Case

Původně jsem k tématu týdne chtěla napsat něco jiného. Mám v rozepsaných článek plný pocitů, ale... Tohle, to je jich mnohem plnější. Dorazila jsem domů z kina, s úsměvem na rtech pustila našeho ven psa a zamířila k sousednímu domu. Nejen, že to bude brzy rok, co tam babi bydlí sama, ale ještě tam bratranec dnes oslavoval narozeniny. Má rozopravovanou druhou polovinu toho a často tam přespává. Chtěla jsem zahnat slepice a zavřít na noc kocoura i psa dovnitř, ale zarazily mě zamčené dveře. A koho to nevidím uvnitř - podobraz zpitého bratrance. No, co jiného bychom čekali, že?


Jakmile jsem se dostala dovnitř, bratranec - říkejme mu třeba Tom - mě odchytil a posadil v kuchyni na lavici. Nutno podotknouti, že babička seděla v rohu na židli a kdybych mohla číst myšlenky, potvrdila bych, že doufala, že si pro něj jeho manželka brzy přijde. Když se Tom napije, mluví. Je upřímnější, vzteklejší a upovídanější. Řekl, že prý si musíme promluvit a já se zalekla. Přece jen, i když je to váš příbuzný, když vás opilý chlap posadí do rohu místnosti ke stolu, na stůl si postaví další pivo a sedne si kousek od vás, je to trochu... Nepříjemné. Alkohol z něj táhl víc než normálně. Tedy, ne že by byl alkoholik nebo tak, heh. A pak začal mluvit a po chvilce nesmyslných řečí to začalo dávat smysl.

"Máš teď čas
poslouchat to mé kuňkání
o ničem a o všem
najednou?"

Nikdy jsem od něj neslyšela tak dlouhý proslov, vypustím-li nadávky na všechny příbuzné a věci, které snad nedávaly smysl ani jemu.
"Tery, podívej se na sebe. Vyrostla z tebe pěkná holka, všimla sis toho? A posloucháš Green Day. Já je v tvým věku taky poslouchal. To mi bylo o polovinu míň. Pořád je poslouchám, asi jsem to nevypnul, ale ona to určitě udělala, viď?
No, vzal bych tě dolů do kotelny a pustil bych ti ty kazety, co pořád mám. Dookie, to jsem miloval. A ještě tam mám to druhý, jak se to jen... Insomniac přece! Jenomže, egh, malej spí a ona by mě asi nechala spát venku, takže..."
Odmlčel se a já přemýšlela o tom, co vlastně řekl. Já mám ráda Green Day, líbí se mi ta hudba nejen kvůli hudbě samotné, ale i kvůli názoru. Proč Green Day a jejich Basket Case a ne třeba Rotten Future od Anti-Flag? Protože hudba nás vždycky spojovala. Byla jsem mezi nima jediná holka a i když na mě dávali pozor a jsem jejich malá princeznička, pořád se zajímali o jiné věci. Hráli hry a já to nechápala, ačkoliv jsem se fakt snažila (a stále snažím... GTAčko, hah). Oni se zase snažili pochopit moje knížky a hloupý úvahy o nesmrtelnosti chrousta. Ale hudba byla pro nás všechny stejná, vždycky. Green Day, Foo Fighters, Offspring, Anti-Flag a Pearl Jam. Taky Nirvana, občas. A já všechny ty písničky milovala. Většinu těch skupin si ještě pořád poslechnu a je to úžasný. Nikdy už to nebude jako předtím, protože přetáčení kazet a ten šum se nedá zachytit. Vzpomínky blednou, ale zůstávají. A Basket Case a všechny ostatní písničky z Dookie miluju.

"Někdy děsím sama sebe.
Někdy si moje mysl se mnou hraje."

Měla jsem pocit, jako by viděl přímo do mě a věděl co říct, abych se v náporu toho všeho nerozsypala.
"Jsi z nás nejchytřejší a všichni jsme to vždycky věděli. Nedívej se na mě tak, však to dobře víš. Jsi úžasná holka a posloucháš hudbu a to je dobře. Já tě beru jako rovnocennou, rozumíš? Na věku nezáleží. Jednou tě čekají velký věci. Můžeš změnit svět, protože chytrý punkáči - jako ty - mají budoucnost. Patří vám, jasný?
Nikdy nešlo o to, aby ses opíjela a dělala bordel. Jsem rád, že to ani neděláš. Máš myšlenku a názor, neměla by ses bát jít si za svým. Nedopadneš jako já, dobře? Ňáký anarchisti si můžou políbit prdel. Lidi jako ty by se měli dát dohromady. Můžeš něco dokázat.
Čeká tě spousta zlýho, protože na gymplu, to ještě není pořádnej život. Nesmíš ale zapomínat, že jsme tady a ještě tu pro tebe nějakou dobu budem. Máme tě rádi, všichni. Ty už sis něco zlýho zažila, ale s tím já nic neudělám, rodina je rodina. Chápeš. Jestli ti někdo někdy ublíží, my jsme tady. Já a brácha, nezapomínej na nás, jo? Až ti zlomí srdce, my mu rozbijem hubu."
Napil se piva a chytil mě za ramena. "Jsi úžasná. Chytrá, krásná a sebevědomá. Nezapomínej na to."


"Myslím, že už toho mám dost."

Odešel pro další láhev a já zbaběle využila možnosti útěku. Asi toho ani nelituju. Vlastně mě spíš babi vyhodila ze dveří, ale to nevadí. Ta písnička je o duševní poruše. O šílenství a paranoie a závislosti. To je asi to, co se všechno děje u nás doma. Všichni šílí a rozčilují se kvůli věcem, které nejsou důležité. Alkohol někdy koluje u stolu a nevěřím tomu, že oni dva /Tom a jeho bratr/ nejsou alkoholici. A byly tu i jiné závislosti, jestli se nemýlím. I já jednu svou malou závislost mám. Prý taky chvílemi bývám paranoidní, což u nás v rodině není nic nenormálního.
Ale tohle je to, o čem to je. Ta písnička pro mě znamená všechno podstatné a důležité.
Rodinu (nebo její část), které za mnou stojí.
Odpoledne s bratránky a hudbou a knížkami a videohrami.
Bitvy s klacky, nejedno rozbité koleno a sem tam nějaké vypíchlé oko. Drsné dětství na vesnici, hah.
Všechno dobré i špatné, co jsem v rodině podědila.
A hlavně to, že jako jedna generace držíme pospolu. A je jedno, že já jsem jediná holka a zbytek se sestává z komunisty v upnutém svetříku, stavaře, automechanikotraktoristy-rockera, začínajícího brankáře a mýho bráchy. Jsme rodina to to je to důležitý, co v té písničce slyším.
 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Komentáře

1 -al. -al. | Web | 16. srpna 2014 v 22:00 | Reagovat

Skvělá písnička, skvělej článek.

2 hagridihratkysestiflercimcapem hagridihratkysestiflercimcapem | Web | 16. srpna 2014 v 22:54 | Reagovat

hezké
green day mám rád

3 Molly Molly | Web | 17. srpna 2014 v 18:24 | Reagovat

To zvláštní spojení mezi lidmi, za které může společná hudba, je neuvěřitelné a znám ho moc dobře.
,,Chytrý punkáči mají budoucnost,"--  Tato věta mi vehnala slzy do očí a nechápu proč. Když jsem četla dál, tak tvůj bratranec (bratranec? Postřehla jsem to dobře? :D ) řekl opravdu něco chytrýho. Čím to je, že opilí lidé mají vždycky takové chytré kecy?
Jo, tvůj článek mě opravdu dostal!

4 Aky Aky | Web | 18. srpna 2014 v 13:38 | Reagovat

Děkuju vám všem :)

[3]: Jo, je to bratranec :) On je opravdu chytrý, ale moc nemluví. Když se tedy napije, všechno to, co mu už dlouho honí hlavou prostě řekne nahlas. A má pravdu - budoucnost patří chytrým lidem, kteří chtějí něco změnit a mají svůj vlastní názor, za kterým si stojí. Myslím, že na blogu se takových lidí najde dost. Je to tedy všechno v našich rukou, tak se toho nesmíme bát.

5 Radfordová Radfordová | Web | 18. srpna 2014 v 20:41 | Reagovat

přemýšlet dva dny o tom, co napsat, je už asi moc, takže to nějak... no, zkusím.
nějak se mě to dotklo víc, než jsem čekala. nevím přesně proč... vždycky si vzpomenu na mamčinýho bráchu a na to, že snad ani nemáme šanci. je hloupý vědět, že tomu někdo dokáže porozumět, ale neznat tu cestu k tomu, jak to říct - nebo spíš jak s tím začít. přitom neznám asi nikoho, kdo do hudby narval tolik času. a taky neznám nikoho komu tak pokurvila život, ale to už byla jeho volba.
svým způsobem ti tohle závidím. tak si říkám, čím to je, že jsou dospělí a ke všemu něčím, co alespoň mně vždycky dodávalo nějakou jistotu, ale stejně jsou pořád tak zranitelný?

6 Barlie Barlie | Web | 28. srpna 2014 v 22:58 | Reagovat

Basket Case je skvělá, mám ráda Dookie (a hlavně Green Day).
To, co řekl tvůj bratranec je vážně milý :)

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama